DNI ZIEMI 2012

Dni Ziemi to wydarzenie obchodzone na całym świecie. Początki święta naszej planety sięgają końca lat 60-tych XX stulecia. Za pomysłodawców Dni Ziemi uznaje się Johna McConnella, amerykańskiego ekologa i miłośnika natury oraz amerykańskiego senatora Gaylorda Nelson.

Tegoroczna Krakowska Wystawa Ekologiczna odbędzie się w dzielnicy Bieżanów, na terenie Szkoły Podstawowej nr 124 przy ulicy Weigla 2. Inauguracja nastąpi w piątek, 20 kwietnia o 12.00. Podczas wystawy odbędzie się prezentacja inwestycji i projektów z zakresu środowiska, realizowanych przez miejskie spółki. Będzie też specjalny punkt informacyjny i zmianach, jakich czekają mieszkańców w związku z nową ustawą śmieciową.

Tu także, w piątek i sobotę (20 i 21 kwietnia) planowana jest tak popularna wśród mieszkańców zbiórka surowców wtórnych. „Wystarczy przynieść 20 butelek PET lub 20 puszek aluminiowych lub 20 zużytych baterii, aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów” – informowała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Zbiórka surowców trwać będzie w godzinach 11.00 – 16.00 lub do wyczerpania zapasów. Warto pamiętać, że mieszkańcy mogą przynieść również zakrętki i termometry rtęciowe.

Podczas finału Krakowskiej Wystawy Ekologicznej zostaną ogłoszone wyniki konkursu dla szkół na najlepszą makietę Drzewa Różnorodności. Zwycięski projekt zostanie „wybudowany” z surowców wtórnych podczas tegorocznego Festiwalu Recyklingu.

Podczas tegorocznych Dni Ziemi nie zabraknie wydarzeń organizowanych także w innych częściach Krakowa. 20 kwietnia odbędzie się rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich. Tego też dnia zaplanowano szkolenie z zakresu pielęgnacji i sadzenia krzewów i drzew. Jak zwykle w akcję sadzenia drzew zaangażują się przedstawiciele władz miasta. Tym razem nowe okazy ambrowców amerykańskich, klonów czerwonych i jarząbów szwedzkich zostaną nasadzone w Parku Tysiąclecia w Nowej Hucie. Akcja sadzenia drzew odbędzie się w piątek, 20 kwietnia.