Proponowane zmiany w komunikacji miejskiej – linie 503 oraz 643

Na ostatniej Sesji Rada Dzielnicy XII podjęła wniosek do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie o utrzymanie linii autobusowej 503 na istniejącej trasie i z aktualną częstotliwością po zakończeniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Rada uznała, że utrzymanie linii 503 w obecnym kształcie jest słuszną rekompensatą po kasacji dwóch linii autobusowych: 103 i 163 z terenu Dzielnicy XII oraz wpisuje się w nowe zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej po planowanej remarszrutyzacji. Rada Dzielnicy XII wielokrotnie składała uwagi do ZIKIT-u co do wzmocnienia ilości kursów w stronę Alei Trzech Wieszczów. Utrzymanie trasy i  częstotliwości 503 podyktowane jest również planowanym wielotygodniowym remontem ul. Limanowskiego i wstrzymaniem ruchu tramwajowego w okresie wakacyjnym.

Rada Dzielnicy XII proponuje również włączenie przystanku „Rondo Grunwaldzkie” do trasy linii 503 ze względu na ważny punkt przesiadkowy w tym rejonie oraz istnienie buspasa na górnym poziomie ronda, który zapewnia skuteczne ominięcie korków drogowych w godzinach szczytu komunikacyjnego oraz przystanków „UJ” i „Kamieńskiego”.Rada

Rada Dzielnicy XII zawnioskowała również o utworzenie nowej nocnej linii autobusowej 643 na trasie Dworzec Płaszów – Złocień, kursującej w weekendy i zsynchronizowanej z tramwajami i autobusami nocnymi, jadącymi z i do centrum. Zapewnienie komunikacji nocnej wzdłuż ulicy Bieżanowskiej ma służyć mieszkańcom Starego Prokocimia, Osiedla Nad Potokiem, Starego Bieżanowa i Osiedla Złocień, którzy to nie mają w tej chwili dostępu do zbiorowego środka komunikacji w godzinach nocnych. Takie połączenie pozwoli na powrót z centrum miasta po godzinie 23, gdzie w każdy weekend odbywają się liczne spotkania, imprezy, koncerty i festiwale. Jest to szczególnie istotne dla Starego Bieżanowa i Złocienia, znajdującego się poza pierwszą strefą taxi (w odróżnieniu np. od Kuźnicy Kołłątajowskiej, gdzie niedawno utworzona została nowa linia nocna).