Relacja z Dni Prokocimia

Dni Prokocimia na stałe zagościły w kalendarzu imprez, które mają miejsce na terenie Dzielnicy XII. Kolejna edycja odbywająca się w dniach 16-17 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Jerzmanowskiego 6 oraz Parku im. Jerzmanowskich przyciągnęła rzesze Prokocimian.

Pierwszego dnia tj. w sobotę,  mieszkańcy Prokocimia wzięli udział w zorganizowanym przez SP nr 41 festynie rodzinnym pn. „Czy dzieciaki, czy rodzice – wszyscy dzisiaj to kibice!”, którego motyw przewodni związany był ściśle z odbywającymi się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Podczas festynu dzieci i młodzież ze szkoły przygotowały strefy kibica związane z reprezentacjami krajów, które biorą udział w EURO 2012. Flagi, prezentacje, kolorystyka i inne gadżety nawiązywały do atmosfery turnieju piłkarskiego, który odbywa się w naszym kraju. Program artystyczny przygotowany przez uczniów oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, a także wiele innych atrakcji przygotowanych przez Dyrekcję Szkoły i nauczycieli wraz z uczniami, zagwarantowały dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia z festynu.

W niedzielę, 17 czerwca, odbyły się główne wydarzenia Dni Prokocimia. W czasie imprezy plenerowej licznie zgromadzona publiczność, wśród której pojawili się Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Poseł na Sejm RP Józef Lassota, Radna Sejmiku Wojewódzkiego Małgorzata Radwan-Ballada oraz Wójt Gminy Łącko Janusz Klag, mogli podziwiać występy artystyczne przygotowane przez uczniów prokocimskich szkół – SP nr 41 z przedstawieniem „Pchła Szachrajka”, SP nr 61 z „Anią z Zielonego Wzgórza”, SP nr 117 z „Ziemię mamy tylko jedną” oraz ZSOI nr 4 w spektaklu „Tajemnicze odwiedziny w Szkole przy Żabiej 20”. W dalszej części programu artystycznego zaprezentowali się, przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego – zespół tańca akrobatycznego „Salto” oraz zespół muzyczny „NoCoolTour”, z prawdziwie rockowym repertuarem. W stylu latynoamerykańskim wystąpiła Oliwia Furman, a kabaret „Va Bank” starał się wprowadzić publiczność w dobry nastrój. Na stadionie K.S. Kolejarz – Prokocim odbył się towarzyski mecz seniorów między drużyną gospodarzy a Orłem Piaski Wielkie, który zakończył się wynikiem 2:2. Krakowska Orkiestra Staromiejska pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka zaprezentowała wspaniały show, m.in. słynne utwory muzyki pop oraz niespodziankę muzyczną związaną z EURO 2012. Imprezę zakończył występ wokalny Wioletty Marcinkiewicz znanej z programu „Must be the music” oraz „Szansa na sukces”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.

W czasie odbywających się Dni Prokocimia wręczona została Nagroda Edukacyjna im. E. i A. Jerzmanowskich dla utalentowanej młodzieży z Prokocimia. Uroczystego wręczenia dokonał prezydent Miasta Krakowa prof. .Jacek Majchrowski. Medal „Zasłużony dla Prokocimia” został pośmiertnie przyznany panu Rajmundowi Stanisławowi Boroniowi, założycielowi Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia. Okolicznościową laudację wygłosił prezes Towarzystwa
Przyjaciół Prokocimia Pan Roman Rozlachowski.
Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch wręczył medal z okazji jubileuszu XX – lecia Dzielnic Miasta Krakowa Prowincjałowi Zakonu O.O. Augustianów Ojcu Janowi Biernatowi za dotychczasową działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Pogoda dopisała, występy artystyczne i liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników festynu.
Kolejne Dni Prokocimia już za rok !

Konrad Spryńca
Rafał Buchelt