Wakacyjny Klub Seniora

Mimo okresu wakacyjnego, w naszym Kole/Klubie Seniora wydarzyło się tak wiele, że warto podzielić się refleksjami z czytelnikami.

Już w dniu 1 lipca br odbyliśmy wycieczkę autokarową na Śląsk, trasą – Radzionków, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Chleba – Tarnowskie Góry z Zabytkową Kopalnią Srebra – Piekary Śląskie z Bazyliką Matki Boskiej Piekarskiej. Muzeum Chleba zaskoczyło nas wszystkich, nikt się nie spodziewał takiej wspaniałej prezentacji muzealnej, bogato wyposażonej w stare narzędzia, naczynia i sprzęt, ciekawostki, a przede wszystkim kapitalną oracją twórcy i pasjonata muzeum pana Piotra Mankiewicza. Mimo iż otwarte zostało niedawno – 24 kwietnia 2000 roku – jest prawdziwym skansenem chleba i szacunku do niego. Czytelników zachęcamy do zwiedzania Muzeum Chleba – na pewno się nie zawiedziecie.

Celem następnym była Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – nieco inna jak nasza kopalnia soli w Wieliczce. Zwiedzanie jej odbywało się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi (stała temp. 10 C, dł. trasy 1740 m, w tym przepływ łodziami 270 m). Na trasie wyeksponowane zostały pozostawione w stanie pierwotnym narzędzia i stanowiska gwarków, drewniane wózki oraz sterty urobionej rudy ołowiowej. Fragmenty komór eksponowane są poprzez wykorzystanie efektów świetlnych. Prawdziwą atrakcją był przepływ  łodziami. Ostatnim już etapem wycieczki było zwiedzanie bazyliki NMP w Piekarach Śląskich, którą tak mocno czczą od wieków Ślązacy. O przywiązaniu do kultu maryjnego świadczą coroczne pielgrzymki do sanktuarium: mężczyzn w maju i kobiet w sierpniu.

Kolejnym ważnym punktem programu lipcowego był występ utworzonego z naszych seniorów zespołu wokalnego Bieżanowskie Trubadurki, który mimo że istnieje dopiero 3 lata, jest na topie. W dniu 4 lipca dał piękny koncert życzeń przygotowany specjalnie dla 15 naszych solenizantów, bo taki jest zwyczaj i klimat wśród seniorów – wzajemnego szanowania się i coraz lepszej integracji. Kolejny występ, o wiele poważniejszy czeka zespół w dniach 3 – 5 września br. gdyż weźmie udział w I Przeglądzie Scenicznym Klubów Seniora z Małopolski „Starsi Panowie Dwaj”, który odbędzie się w Bartkowej/Rożnowa. Zespół będzie rywalizował z 15 zgłoszonymi zespołami, a nad całością pieczę sprawuje Urząd Marszałkowski, co podnosi rangę występu.

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie i ochotę seniorów do poznawania coraz to nowszych okolic naszego miasta i kraju Zarząd Koła/Klubu Seniora chętnie idzie im naprzeciw ze swoimi propozycjami wycieczkowymi. W dniu 20 lipca 2013 roku zorganizował niepowtarzalną wycieczkę statkiem „Legenda” po Wiśle do Tyńca (rekordowej liczba uczestników 59 osób). Przez całą trasę od Wawelu po przystań w Tyńcu bawiliśmy się i podziwiali mijane miejsca tak bliskie Krakowianom – od Zwierzyńca, Salwatora, pałacu Szyszko-Bogusza w Przegorzałach, klasztoru Kamedułów na Bielanach. Niezapomniane wrażenie zrobił na nas spływ śluzą, a przede wszystkim docelowe miejsce wycieczki – Opactwo Tynieckie. Wszystko odbyło się w przepięknej i słonecznej pogodzie. O zadowoleniu niech świadczą zdjęcia ze spływu oraz fakt, że nasze lokalne poetki na poczekaniu napisały wiersze upamiętniające wspólne przeżycia. Jeden z nich napisany przez Danusię Tercjak bardzo się podobał.

Tytuł wiersza: „Parostatkiem w wielki rejs”

            Wisło modra, Wisło szara, gdzie tak smętnie płyniesz,

            Płyną z tobą emeryci, co w „Legendzie” są ukryci.

            Pod pokładem, na pokładzie, zwartą grupą w pełnym składzie,

            Cieszą się jak małe dzieci – statek płynie słonko świeci,

            Bo jak każe nam tradycja – pogoda udana,

            Szykowali się ludziska od wczesnego rana.

            Andrzej z tuby głośno woła: patrzcie ludzie dookoła!

            Posłuchajcie co mijamy – więc lekcje historii mamy.

            Już Opactwo zwiedziliśmy, rozgrzeszenie dostaliśmy,

            Wracam z Tyńca do Krakowa, prawie święta, prawie zdrowa.

            Jeszcze czekam na pirata, choć „persona to non grata”,

            Bo gdyby się coś trafiło, toby i bez grzechu było.

            Dobry nas obiadek czeka, ja już czuję go z daleka,

            Zatem życzę Wam smacznego i dalszego dnia miłego !

Równie bogaty będzie miesiąc wrzesień br. Oprócz wspomnianego uczestnictwa w I Przeglądzie Scenicznym Klubów Seniora (3 – 5.09), weźmiemy udział w pieszej wycieczce od kościoła św. Anny do kopca Kościuszki pod egidą przewodnika (09.09) oraz autokarowej po ziemi świętokrzyskiej (zamki i pałace – 24.09). Nie może być miesiąca bez spotkania integracyjnego połączonego z imieninami naszych seniorów, które planowane jest na dzień 11 września 2013 roku.

                                                                       Zarząd Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów
                            w Krakowie Bieżanowie Starym