Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

Nie od dziś wiadomo, że Żabia z Francją ma wiele wspólnego. Sama nazwa lokalizacji naszej szkoły, ul. Żabia :), już zobowiązuje i nastraja wszystkich do bliższego poznawania pięknego kraju nad Sekwaną. Sprzyja temu również fakt, że marzec to Międzynarodowy Miesiąc Frankofonii. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że oznacza to święto wszystkich ludzi, którzy posługują się językiem francuskim.

W związku z tymi obchodami co roku, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski, spotykają się z okazji Światowego Dnia Frankofonii, przypadającego 20 marca. Data jest nieprzypadkowa, gdyż tego dnia, w 1970 roku, w Niamey, w Nigrze, powstała pierwsza międzyrządowa organizacja frankofońska: Agencja ds. współpracy kulturalno-technicznej, która została następnie przemianowana na Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF). Międzynarodowa Organizacji Frankofonii zrzesza 57 krajów i rządów o statusie członków, położonych na pięciu kontynentach, oraz 20 krajów obserwatorów, w tym Polskę,. To oznacza 220 milionów osób mówiących po francusku, z których 60% ma mniej niż 30 lat. Przewiduje się, że w roku 2050 na świecie będzie żyło 700 milionów frankofonów (w tym 80% w Afryce).

Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest nie tylko okazją do świętowania języka francuskiego, lecz również do przypomnienia, że między językami i kulturami istnieje ścisły związek i że język jest nośnikiem kultury. Jest to też okazją, by przypomnieć o wartościach wspólnych dla krajów należących do OIF, takich jak poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka, dostęp do edukacji i zrównoważony rozwój.

Uczniowie klas z poszerzonym językiem francuskim, czyli tzw. klas DELFowskich, od początku marca uczestniczyli w wielu inicjatywach organizowanych zarówno przez nauczycieli języka francuskiego jak i Instytut Francuski w Krakowie, który w zeszłym roku objął te klasy patronatem.Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

5 marca odbyła się sesja egzaminacyjna DELF, w której uczestniczyło 6 kandydatów. Już dzisiaj możemy im pogratulować zdobycia Międzynarodowego Certyfikatu DELF wydawanego przez Ministerstwo Edukacji Francji.

Kolejnym wydarzeniem był udział uczniów klasy IIF, pod opieką pani Ewy Brągiel, w pokazie magika rodem z Francji. Pokaz odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

Następnie klasy IF,IIF i IIIF udały się do klubu Rotunda w celu obejrzenia przedstawienia w języku francuskim pt. „Wychowajmy ich” w reżyserii Laurenta Van Wettera wykonane przez francuską trupę Acteon d’ Arles. Po spektaklu uczniowie mieli okazję spotkać się z aktorami i porozmawiać o sztuce.

Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

24 lutego w auli szkolnej miłośnicy poezji frankofońskiej recytowali wiersze znanych twórców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali płytę znanej francuskiej wokalistki Zaz i już szykują się do następnej edycji konkursu. 11 marca uczniowie klas francuskich zostały zabrane w podróż do Afryki za sprawą charyzmatycznego opowiadacza baśni pana Fabien Ahokpe Ledoux.

Oryginalny i interaktywny spektakl opowiadający afrykańską baśń, łączący śpiew, taniec, rytm wybijany przez instrumenty muzyczne i ilustrowany grą marionetek na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Tydzień frankofonii w Gimnazjum nr 32 na Żabiej

Jak zatem widać, dla uczniów klas francuskich marzec to wyjątkowy czas poświęcony na praktyczne zastosowanie języka francuskiego i czynne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych związanych z obchodami Dnia Frankofonii.

Nauczyciele języka francuskiego
Ewa Brągiel
Agnieszka Czechowska
Marta Gołąb