Uczniowie ze szkoły na Kozłówku reprezentantami Polski na międzynarodowym turnieju w szachach

Międzynarodowy Turniej Szachowy

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 123 im. Józefa Bema z osiedla Na Kozłówce, jako reprezentanci Polski wzięli udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Drużyn Szkolnych w szachach. Odbyły się one w pierwszym tygodniu czerwca w rosyjskim Soczi.

Międzynarodowy Turniej Szachowy

Rosyjska Federacja Szachowa zaprosiła jedną drużynę dzieci z Polski do 14 lat na Międzynarodowe Mistrzostwa drużyn szkolnych w szachach. Małopolski Związek Szachowy, zgłosił drużynę, która reprezentowała Polskę na tych zawodach. Ze względu na fakt, że połowa drużyny to uczniowie Szkoły Podstawowej 123 w Krakowie oraz ze względu na jej sukcesy w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich podjęto decyzję, że pod szyldem tej szkoły wystąpi reprezentacja Polski.

W skład reprezentacji wybrani zostali Bartłomiej Cichoń (uczeń SP123), Jakub Cichoń (absolwent SP123), Emila Dyląg i Andrzej Kulesza.

Zawody odbyły się w SOCZI – DAGOMYS w hotelu RESORT w dniach 1 do 9 czerwca 2017 roku. W zawodach wzięło udział 80 drużyn ze szkół Federacji Rosyjskiej oraz 17 drużyn narodowych z Indii, Armenii, Bułgarii, Białorusi, Łotwy, Izraela, Słowacji, Polski, Estonii, Mołdawii, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Rumunii, Anglii, Grecji, Kirgistanu. Były to zawody drużynowe a w składzie zespołu musiała występować co najmniej jedna dziewczyna.

Zawody odbywały się na dystansie 9 rund po 1,5 godzinie czasu dla każdego zawodnika przy dodawaniu dodatkowych 30 sekund za każde posunięcie.

Turniej był bardzo pasjonujący i nasza drużyna zdobyła 34 miejsce na 97 drużyn. Po szóstej rundzie nasza drużyna zajmowała wysokie 14 miejsce jednakże potem trafiliśmy na dwie mocne drużyny z Novosibirska i Bułgarii, które okazały się zdecydowanie mocniejsze i przegrane z nimi zepchnęły nas na niższe pozycje.

Poza zawodami szachowymi prowadzone były szkolenia i prelekcje arcymistrzów szachowych w tym nauczyciela Garriego Kasparowa, którzy dzielili się swoimi sposobami na podnoszenie wyników szachowych.

Organizowane były liczne atrakcje dla dzieci, dostępny był basen wypełniony wodą morską, sala fitness, ping-pong i siłownia. Naszej reprezentacji udało się wygospodarować czas na wycieczkę do centrum Soczi, portu, parków pełnych egzotycznej roślinności. Udało nam się zrobić zdjęcia z oryginalnymi pochodniami, w których przenoszono ogień olimpijski podczas olimpiady w SOCZI 2014. Wieczorem prowadzone były rozgrywki w grze KLOC (SZWEDI) podczas których nawiązywały się międzynarodowe przyjaźnie. Wyjazd był bardzo udany i cała drużyna bezpiecznie wróciła do kraju.

Michał Cichoń

Międzynarodowy Turniej Szachowy Międzynarodowy Turniej Szachowy