Prokocimskie obchody święta niepodległości

Myślimy o Polsce” – pod takim hasłem zorganizowano prokocimskie obchody Święta Niepodległości. Odbyły się one w roku szczególnym, ponieważ w 2017 r. Prokocim obchodzi 650-lecie swojego istnienia.

Uroczystość obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się 10 listopada 2017 r. Rozpoczęła się od nadania nowej nazwy rynkowi w Prokocimiu, który od tego dnia nosić będzie miano „650-lecia Prokocimia”. Z tego miejsca wyruszył pochód pocztów sztandarowych wszystkich szkół Prokocimia, zaproszonych gości oraz mieszkańców poprzedzany przez kompanię honorową reprezentującą XXV Liceum Ogólnokształcące. Przemaszerowano do parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, gdzie został posadzony Dąb Pamięci – pomnik przyrody w hołdzie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150 rocznicę urodzin .

Pochód odwiedził także tablicę upamiętniającą 10 rocznicę „Cudu nad Wisłą”, gdzie wspomniano poległych legionistów – mieszkańców Prokocimia i nastąpiła zmiana warty oraz złożenie okolicznościowej wiązanki kwiatów. W dalszym ciągu obchodów w Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego polonezem zatańczonym przez zespół Releve rozpoczął się słowno – muzyczny się koncert „Jedenasty listopada” w wykonaniu zespołów wokalnych, muzycznych i teatralnych placówki. Tradycyjne piosenki, klasyczne wiersze i współczesna myśl o patriotyzmie wprowadziła nastrój zadumy i refleksji.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem medali 650-lecia Prokocimia osobom zaangażowanym w życie tej dzielnicy: artystom, działaczom oraz dyrektorom placówek oświatowych. Medale wręczali – radna m. Krakowa i Dzielnicy XII – Grażyna Fijałkowska, dyrektor MDK i prezes Towarzystwa Przyjaciół Jerzmanowskich – Teresa Grzybowska oraz przewodniczący Rady Dzielnicy XII – Zbigniew Kożuch.

Wzruszenie i duma – te emocje towarzyszyły zarówno uczestnikom, jak i obserwatorom wydarzenia. A wtórowała im refleksja najpełniej wyrażona w finałowej piosence :

Nie wstydźmy się kochać Polski,
nie mówmy o niej tylko od święta.
Ginęli za wolność ludzie.
Musimy o tym zawsze pamiętać.”

K. Garlicka, D. Czopik

Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu Dzień Niepodległości w Prokocimiu