Budżet Obywatelski 2020 – czas na składanie projektów

Rusza tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego

Po raz siódmy krakowianie będą mogli zaproponować, a potem zdecydować na co wydać część miejskiego budżetu. To szansa na zmiany w dzielnicach i w skali całego miasta. Zgłoszenia do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ruszą 1 kwietnia. Na inwestycje i przedsięwzięcia „miękkie” z różnych dziedzin zaplanowano kwotę aż 32 mln zł, z czego 80 proc. to pula na dzielnice.

Więcej pieniędzy

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaszło kilka ważnych zmian. Po pierwsze, sposób podziału środków. W tym roku rekordowo dużo przypadnie na dzielnice – aż 25,6 mln zł. Reszta – 6,4 mln zł zostanie przeznaczona na część ogólnomiejską BO, przy czymkoszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,28 mln zł.

W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł. Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2,124 mln zł), Nowa Huta (2,112 mln zł) i Prądnik Biały(1,994 mln zł). W zależności od dzielnicy różnią się też maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt. Ze szczegółowym podziałem środków można zapoznać się na stronie budzet.krakow.pl.

Jednoroczność projektów

Nowością w regulaminie jest też zapis o jednoroczności projektów. Wynika on z ustawy o samorządzie gminnym, która zawęża planowanie wydatków na budżet obywatelski wyłącznie do wydatków ujawnionych w uchwale budżetowej, które mają charakter roczny i nieprzekraczający roku budżetowego. Jeśli zatem dany projekt zwycięży w głosowaniu w 2020 r., to wpisany zostanie do uchwały budżetowej na rok 2021 i zadanie będzie realizowane w roku następnym czyli do 31 grudnia 2021 r.

Obowiązujące terminy

Z wiadomych przyczyn spotkania konsultacyjne anulowano, ale to nie znaczy, że prace nad BO utknęły w martwym punkcie. Etap spotkań z mieszkańcami został przeniesiony do strefy wirtualnej. W ramach „Wspólnych Projektów 2020” działa 18 grup dyskusyjnych na Facebooku, gdzie mieszkańcy mogą wypowiadać się o potrzebach swojej dzielnicy, przedstawiać własne pomysły i dyskutować na temat propozycji innych grupowiczów. Praca nad propozycjami zadań odbywa się we współpracy z Ambasadorami Lokalnej Partycypacji. W dyskusji może wziąć udział każdy mieszkaniec Krakowa, wystarczy dołączyć do jednej z grup na Facebooku dotyczącej wybranej dzielnicy.

Od 1 do 30 kwietnia potrwa etap składania projektów. 7 sierpnia urzędnicy zaprezentują wyniki oceny formalno-prawnej wniosków. Przez tydzień będą czekać na protesty od projektodawców, których pomysły nie zakwalifikowały się do następnego etapu. Głosowanie – internetowe i w tradycyjnych puntach – zaplanowano od 26 września do 5 października. Z kolei 26 października poznamy zwycięskie projekty, których realizacja nastąpi w 2021r.

Niezmiennie zarówno na etapie składania projektów, jak i głosowania nie obowiązuje żaden limit wieku biorących w nich udziału krakowian. Chodzi o to, by każdy miał realną szansę wypowiedzieć się i zdecydować co zrobić, by nasze miasto było bardziej przyjazne i odpowiadało potrzebom jego mieszkańców. BO miasto czeka na pomysły!