Święto Lotników z Prokocimia – relacja

W dniu 23 maja 2021 roku już po raz dziewiętnasty oddaliśmy hołd poległym podczas II wojny światowej oraz tym, którzy zginęli w katastrofie pod Mirosławcem, lotnikom z Prokocimia. Mała podkrakowska wieś w latach trzydziestych ubiegłego wieku mogła poszczycić się wyjątkową dużą grupą młodzieży, która zaciągnęła się do lotnictwa wojskowego. 27 chłopców z tej wsi brało udział w zmaganiach lotniczych na frontach II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kaplicy OO. Augustianów pw. Mikołaja z Tolentino. Po mszy Św. poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia, Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, społeczności lokalnej, przedstawicielami Rady Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, Towarzystwa Historycznego im. Szembeków z Warszawy, delegacjami lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przemaszerowały pod pomnik Lotników
z Prokocimia znajdujący się przy zbiegu ulic Na Wrzosach i Górników.
Po przywitaniu gości przez Prezesa TPP, postaci bohaterów z opisem wyczynów lotniczych przedstawił Andrzej Chytkowski, odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.
Po uroczystościach na stadionie klubu Sportowego Kolejarz-Prokocim odbyły się pokazy modeli latających.

Andrzej Ulman
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia