administrator

 

START

WYDARZENIA

HISTORIA

JEDNOSTKA

KADRA

SPRZĘT

GALERIA

MULTIMEDIA

STATYSTYKI

DZIELNICA XII

RÓŻNOŚCI

LINKI

KONTAKT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HISTORIA JEDNOSTKI RATOWNICZO-GAŚNICZEJ NR 6

Powołanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Straży w Krakowie

W wyniku Porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowanym przez Józefa Płoskonkę, Podsekretarza Stanu w MSWiA oraz Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej reprezentowanym przez Jego zastępcę nadbrygadiera Ryszarda Grosseta a Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Polskimi Kolejami Państwowymi Spółka Akcyjna reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Krzysztofa Celińskiego, Dyrektora Zarządu i Członka Zarządu, likwidowane straże pożarne Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna miały zostać przejęte przez Państwową Straż Pożarną. W porozumieniu zostały określone zasady zatrudniania w Państwowej Straży Pożarnej strażaków ze zlikwidowanych Zakładowych Straży Pożarnych Polskich Kolei Państwowych  Spółka Akcyjna oraz przejęcia mienia.

Realizując treść porozumienia, w dniu 4 kwietnia 2001r. Małopolski  Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Kazimierz Krzowski wydał polecenie Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zobowiązujące do podjęcia czynności zmierzających do zorganizowania jednostki ratowniczo-gaśniczej w miejsce likwidowanej ZSP PKP S.A.

W dniu 12 kwietnia 2001r. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. inż. Antoni Nawrot wydał Decyzję nr 6/01 w sprawie rozdziału zadań związanych z tworzeniem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 KM PSP w Krakowie w miejsce likwidowanej ZSP PKP.

Odpowiedzialnym za propozycje zagospodarowania obiektów byłej ZSP PKP i przystosowanie ich do potrzeb JRG oraz koncepcję wyposażenia jednostki w sprzęt i rejony operacyjne został mł. kpt. mgr. Waldemar Grzesiak. Na mocy powyższej Decyzji nawiązano robocze kontakty z Komendantem ZSP PKP Panem st. kpt. inż. Brajczewski Andrzej i Dyrektorem Zakładu Taboru PKP S.A. w Krakowie Panem inż. Zbigniew Gądek. Nadzór nad wykonaniem decyzji powierzony został st. bryg. inż. Józefowi Pękali Zastępcy Komendanta Miejskiego w Krakowie

Rozpoczęcie działalności w pierwszej siedzibie przy ul. Kolejowej 4

Bez wielkich uroczystości, w starym zapuszczonym technicznie obiekcie w dniu 1 lipca 2001r o godzinie 7.30 został przeprowadzony z udziałem Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie st. bryg. inż. Józefa Pękali, ceremoniał rozpoczęcia pełnienia służby w podziale bojowym.

Służbę objęła zmiana II, której stan osobowy w dniu otwarcia liczył 8 osób.

         

                Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie st .bryg. Józef Pękala przyjmuje meldunek od dowódcy JRG kpt. Waldemara Grzesiaka  o gotowości objęcia służby w podziale bojowym

                   Dowództwo JRG stanowili:

                   - kpt  Waldemar Grzesiak                  dowódca JRG

                   - kpt. Leszek Markowski                    zastępca dowódcy JRG

                   - st. asp. Mirosław Kijowski               dowódca zmiany I

                   - asp. Waśniowski Janusz                  dowódca zmiany II

                   - st. asp.  Jarosław Kawalec               dowódca zmiany III

Powierzchnia użytkowa jaka była zajmowana przez ZSP PKP została powiększona z 290 m kw. do  710 m kw. Pozwoliło to na zakwaterowanie 44 strażaków na trzech zmianach służbowych oraz czterech osób w dowództwie. Powiększona została zarówno powierzchnia garażowa jak i socjalna. Całość prac związanych z adaptacją i remontem pomieszczeń oraz zagospodarowaniem terenu wokół koszar ukończono do końca października 2001r. Już w listopadzie, w skromnych ale całkiem przyzwoitych warunkach odbyła się odprawa kadry kierowniczej Komendy Miejskiej.

 

 Widok boksów garażowych od strony lokomotywowni PKP SA  po zagospodarowaniu obiektu

W związku z planowanym oddaniem do użytku w miesiącu czerwcu nowej strażnicy przy ul. Aleksandry 2, w roku 2002 obchody „Dnia Strażaka” organizowane były przez poszczególne jednostki we własnym zakresie gdyż uroczystość centralna Komendy Miejskiej została połączona z oddaniem nowego obiektu. Stworzyło to dogodną sytuację do zorganizowania kameralnej uroczystości z udziałem wszystkich pracowników JRG i Komendantem z przedstawicielami władz terenowych oraz służb mundurowych współpracujących na terenie operacyjnego działania. Uroczystość i spotkanie integracyjne odbyło się 9 maja. W uroczystości  udział wzięli: Komendant Miejski st.bryg. Antoni Nawrot ze swoimi zastępcami st.bryg. Józefem Pękalą i st.bryg. Ryszardem Tarczyńskim oraz przybyli zaproszeni goście a między innymi: Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa  i Porządku Publicznego Rady Dzielnicy XII Pan Marek Lelo, Komendant Komisariatu Policji przy ul. Bieżanowskiej  podinspektor Marek Pogan, Kierownik Oddziału nr 9 Pogotowia Ratunkowego dr Ryszard Jurkiewicz, Naczelnik Oddziałów Straży Miejskiej Tadeusz Góralik i Grzegorz Gorczyca.

W dniu 3 października 2001roku załoga naszej jednostki bierze udział w uroczystości kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy przy ul. Aleksandry. Uroczystości wzięli przedstawiciele administracji państwowej  z Wojewodą Małopolskim Ryszardem Masłowskim  i Prezydentem miasta Krakowa Andrzejem Gołasiem na czele. Władze Państwowej Straży Pożarnej reprezentowane były przez Komendanta Głównego PSP genereła nadbrygadiera Zbigniewa Meresa  i Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego starszego brygadiera Kazimierz Krzowskiego.  Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ksiądz Józef Jakubiec dziekan parafii w Nowym Bieżanowie przy ul. Aleksandry. Honory gospodarza pełnił Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Antoni Nawrot.

 

    Wojewoda Małopolski Ryszard Masłowski i Prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś podpisują dokumenty w których zobowiązują się do sfinansowania budowy strażnicy przy ulicy Aleksandry

                                   

Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Antoni Nawrot pod bacznym okiem swoich przełożonych wmurowuje kamień węgielny.

Przeniesienie siedziby do nowej strażnicy przy ul. Aleksandry 2

Na dzień 24 czerwca przewidziana została uroczystość oddania nowej strażnicy przy ul. Aleksandry 2. obiekt został wybudowany w rekordowo krótkim czasie.  Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 19.09.2001r a cały cykl budowy trwał zaledwie 3 kwartały. Koszt budowy obiektów wyniósł 6 000 000 zł. w tym  4 600 000 pochodziło z budżetu Urzędu Miasta Krakowa i 1 400 000 zł. z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.  Na działce o powierzchni 0,8 ha zostały wybudowane dwa budynki: budynek główny o powierzchni 2627 m2 oraz budynek energetyczny.

W poniedziałek 24 czerwca 2002r.  otwarto nowy obiekt – siedzibę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krakowie. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości: władze miejskie z prezydentem prof. Andrzejem Gołasiem na czele, Radnych miasta i Dzielnicy XII, przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Wojska Polskiego. Władze Państwowej Straży Pożarnej reprezentowane były przez Zastępcę Komendanta Głównego i Szefa Obrony Cywilnej Kraju st.bryg. Piotra Buka i Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Seweryna Dyję. Z zaproszonych gości należałoby wymienić Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego w Opolu, Komendanta Stołecznego PSP oraz  zaproszonych gości reprezentujących straż pożarną z Frankfurtu nad Menem   Rolę gospodarza pełnił Komendant Miejski PSP w Krakowie st.bryg. Antoni Nawrot. Obiekt został poświęcony przez Metropolitę Krakowskiego księdza Kardynała Franciszka Macharskiego. Po części oficjalnej zgromadzeni goście mieli możliwość zwiedzenia obiektu oraz skorzystania z poczęstunku.

 

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Opolu st. bryg. Malfred Rokujżo przekazuje dla nowej strażnicy figurkę świętego Floriana.

Nazajutrz tj. wtorek 25 czerwca 2002r o godzinie 10.00 samochody gaśnicze wraz z obsadą rozpoczęły służbę w nowym obiekcie.

1 lipca 2002r.ostatecznie opuszczono pomieszczenia przy ul. Kolejowej i przekazano klucze do PKP S.A. W nowym obiekcie trwały intensywne prace związane z zagospodarowaniem obiektu i przystosowaniem go dla naszych potrzeb.  

Równocześnie od miesiąca września rozpoczęto budowę wspinalni i ogrodzenia. Ogrodzenie i wspinalnia została oddana do użytku z początkiem listopada.  Z ich oddaniem rozpoczęła się mroźna zima, która uniemożliwiła prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych wokół obiektu. Niskie temperatury skuły ziemię aż do połowy kwietnia i dopiero wtedy mogliśmy przystąpić do niwelacji terenu, usuwania gruzu i dziko rosnących krzewów i drzewek. W połowie kwietnia zapadła również decyzja że główna uroczystość obchodów „Dnia Strażaka” w Krakowie, obchodzona będzie w naszej jednostce dnia 9 maja 2003r. Spowodowało to nasilenie prac niwelacyjnych w otoczeniu  posesji oraz organizacyjnych które miały na celu zorganizowanie uroczystości.

Działalność operacyjna i gospodarcza  2001-2002r.

Od momentu powstania Jednostki prowadzona była działalność operacyjna. 0d 1 lipca 2001r. do końca roku wyjeżdżano 367 razy do interwencji.

W 2002r. interweniowaliśmy 777 razy. W wyniku współpracy z Radami Dzielnic XI otrzymaliśmy zestaw ratowniczy R-1 wraz z noszami i szynami Kramera  a z Dzielnicy XII pompę hydrauliczną do zestawu narzędzi hydraulicznych typu WEBER. Pod koniec listopada 2002r otrzymaliśmy samochód lekki gaśniczo-techniczny GLBART1/0,1 na podwoziu IVECO a z początkiem grudnia średni samochód gaśniczy na podwoziu STAR M-69. Pojazdy te zostały do tygodnia czasu wprowadzone do podziału bojowego natomiast ich kompletne dozbrojenie trwało do końca stycznia 2003r.

ROK 2003

Rozpoczęcie roku odbyło się bardzo pomyślnie, dozbrojone zostały dwa nowe pojazdy jakie otrzymaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Po zakończeniu mroźnej i długiej zimy /do połowy kwietnia/ rozpoczęliśmy równanie terenu, sianie trawy wokół koszar i poza ogrodzeniem.

9 maja 2003r. zorganizowana zostaje uroczystość obchodów „Dnia Strażaka”. Uroczystość prowadził kpt. Markowski Leszek – zastępca dowódcy JRG. Przebieg uroczystości miał niecodzienny charakter. Po ustawieniu pododdziałów - ale jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości – wybuchł duży pożar hurtowni chemicznej „Dragon” w Szczyglicach k/Krakowa. W związku ze znacznymi rozmiarami pożaru oraz dużym zagrożeniem zatrucia rzeki Rudawy odpadami po pożarowymi /przed ujęciem wody dla miasta Krakowa/ w trakcie trwania uroczystości wzywani byli poszczególni strażacy z krakowskich jednostek.  Pustoszały szeregi kompani honorowej oraz osób awansowanych i odznaczonych. Pod koniec uroczystości na placu pozostała mała grupka strażaków którzy przyszli na uroczystość z wolnej służby oraz nieliczni strażacy z naszej jednostki którzy odpowiedzialni byli za obsługę uroczystości. Ilość zaproszonych „oficjeli” i gości przewyższał ilość zebranych strażaków.

 

Zaproszeni goście na uroczystość Obchodów „Dnia Strażaka”  / z prawej prezydent miasta Krakowa  - Jacek Majchrowski

W maju zakupione zostały z funduszy Dzielnicy XII /7000 PLN/ i Dzielnicy XI /3000 PLN/ trzy piły spalinowe do drewna, jedna piła elektryczna do drewna i kosa – typu STIHL. Wszystkie pojazdy zostały wyposażone w pilarki.

Pod koniec maja nawiązano współpracę ze Szczepem „BRZASK” Związku Harcerstwa Polskiego. Przeszkolona została od podstaw sekcja harcerzy, która wzięła udział w miejskich zawodach pożarniczych organizowanych dla Ochotniczych Straży Pożarnych - zajmując w zawodach pierwsze miejsce.

W sobotę 31 maja,  nasza jednostka jest współorganizatorem wielkiego festynu - zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka dla dzieci niepełnosprawnych z okolic Dzielnicy XII - pod hasłem „Wszystkie dzieci są nasze”. Festyn zorganizowany został na stadionie KS „Bieżanowianka” w ramach Dzielnicowego Zespołu Koordynacyjnego, pod kierownictwem przewodniczącego – Pana Marka Lelo. Recenzje po festynie były bardzo pozytywne – zarówno ze strony środowiska pedagogów jak i uczestników.

 

W miesiącu wrześniu przeprowadzone zostały ćwiczenia doskonalące technikę jazdy w trudnym terenie z pełnym wykorzystaniem możliwości technicznych  SRT - STAR 266

Uczestnicząc w programie „Bezpieczny Kraków” jesteśmy wraz z członkami Dzielnicowego Zespołu Koordynacyjnego współorganizatorem konkursu pod nazwą „Mój pomysł na bezpieczną szkołę”. Finał odbył się 6 grudnia  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 Przy ul. Telimeny

W ramach współpracy kulturalnej pomiędzy miastem Kraków i miastem Innsbruck w Austrii - 1 grudnia z rąk burmistrza miasta Innsbruck dowódca JRG-6 przejął cztery samochody pożarnicze, z których jeden samochód gaśniczy GBA 20/16 na podwoziu Mercedes 1113 został przyjęty na stan naszej jednostki jako czwarty samochód gaśniczy. 

 

Moment oficjalnego przekazania czterech pojazdów pożarniczych z rąk władz miasta Innsbruck dla krakowskiej straży pożarnej. Od prawej w pierwszym rzędzie: główna księgowa miasta Innsbruck, burmistrz miasta Innsbruck, dowódca JRG-6, Komendant Straży Pożarnej w Innsbrucku oraz Pani tłumacz przysięgły miasta przy burmistrzu.

Rok 2004

Z nastaniem wiosny kontynuowano zagospodarowywanie terenu wokół obiektu. Z funduszy poza budżetowych zakupiono krzewy ozdobne z których obsadzono żywopłot oraz teren przy altanie. Wykończono również zagospodarowywanie  terenu wokół altany  za wspinalnią.

W miesiącu lutym i marcu przeprowadziliśmy cykl spotkań dydaktycznych z przedszkolakami na terenie Dzielnicy XII. W sumie w spotkaniach wzięło udział ponad 1200 dzieci z dziesięciu przedszkoli. W ramach współpracy z Zespołem Koordynacyjnym Dzielnicy XII byliśmy współorganizatorem konkursu „Bezpieczne Dziecko w Bezpiecznej Dzielnicy”. Finał konkursu przeprowadzony został 15 maja w formie Festynu w Przedszkolu Samorządowym nr 180 przy ulicy Telimeny 7.

Obchody Dnia Strażaka odbyły się 14 maja w Komendzie Miejskiej przy ul. Westerplatte. Po oficjalnej uroczystości cała załoga z Jednostki spotkała się na turnieju piłkarskim o  „Puchar Dowódcy Jednostki” zorganizowanym na obiekcie sportowym KS Bieżanowianka. Pierwsze miejsce w turnieju i puchar zdobyła zmiana I. Po rozgrywkach wszyscy spotkaliśmy się przy grillu.

Dzień 29 września 2004r. wejdzie na stałe do historii naszej Jednostki jak i całej krakowskiej straży pożarnej w Krakowie. W dniu tym Szkoła Podstawowa nr 24 przy ul. Aleksandry 17 przyjęła imię Krakowskiej Straży Pożarnej. Na uroczystej mszy świętej wręczony został szkole sztandar. Zewnętrznym elementem z tej uroczystości pozostała ufundowana przez Komendanta Miejskiego tablica pamiątkowa.

 

 

 

 

 

Za fundusze pozyskane od Dzielnicy XI i XII,  została wyremontowana i zmodernizowana Drabina Mechaniczna. W ramach modernizacji przy pojeździe z 1973 roku przekonstruowany został układ samopionowania się kosza.

Z Dzielnicy XII pozyskaliśmy również środki finansowe na modernizację instalacji c.o. a co za tym idzie na podwyższenie skuteczności grzewczej centralnego ogrzewania w hali garażowej.

W miesiącu październiku we współpracy z Zespołem Koordynacyjnym Dzielnicy XII ruszyła Dzielnicowa Liga Koszykówki dla szkół gimnazjalnych. Jednostka nasza jest jednym z inicjatorów tej ligi.

Rok 2005

Z początkiem roku do podziału bojowego został wprowadzony agregat pompowy AP 8000/8. Agregat ten przystosowany jest do pompowania wody czystej i przewidziany jest do działań gaśniczych oraz do wypompowywania wody z terenów zalanych. Wydajność agregatu wynosi 8600 l/min. Posiadanie pompy o tak dużej wydajności stanowi duże wzmocnienie miasta Krakowa w przypadku konieczności dodawania dużej ilości wody przy pożarach oraz w przypadku konieczności wypompowywania wody z terenów zalanych i podtopionych.

W marcu za środki finansowe UMK przeprowadzona została modernizacja lekkiego samochodu gaśniczego na podwoziu IVECO. Pojazd ten po modernizacji może realizować zadania związane z działaniami gaśniczymi oraz ratownictwem drogowym. Na swym wyposażeniu posiada pełne wyposażenie do likwidacji i usuwania skutków wypadków drogowych. Za środki pozyskane z Dzielnicy XII jednostka została wyposażona w agregat wentylacyjny wraz z oprzyrządowaniem - służący do oddymiania  pomieszczeń – a za środki pozyskane z Dzielnicy XI strażacy zostali wyposażeni w latarki w wykonaniu przeciwwybuchowym oraz w zestaw do prowadzenia tlenoterapii równocześnie dla 5 osób.

Rok 2006

Rok 2006 miał się okazać bardzo istotny dla funkcjonowania Jednostki. Komendant Miejski PSP w Krakowie Pan st. bryg. Józef Pękala wydał w miesiącu marcu Decyzję o dyslokacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG-1 – która realizowała powyższą specjalizację od 1993 roku na JRG-6.  Została powołana komisja mająca na celu opracowania procedury przygotowania specjalizacji, przewodniczącym komisji został Zastępca Komendanta Miejskiego mł. bryg. Ryszard Gaczoł. Określony został docelowy stan osobowy Jednostki do 69 osób tj. 66 strażaków w systemie zmianowym i 3 w systemie dziennym. Wszystkie osoby posiadające przeszkolenie na poziomie kursu podoficerskiego i szkoły aspirantów zostały skierowane na kurs z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, a 9 osób dodatkowo w zakresie obsługi sprężarek powietrza i zbiorników wysokociśnieniowych. W miesiącu maju z JRG-4 przejęto na wyposażenie Lekki Samochód Ratownictwa Chemicznego na podwoziu IVECO wraz ze sprzętem pomiarowym, a z JRG-1 przyczepę z 200 metrową olejową zaporą elastyczną. Do zadań szkoleniowych wdrożone zostały tematy mające na celu przygotowanie strażaków do prowadzenia działań z zakresu specjalizacji a pomieszczenia w strażnicy przystosowane jej realizacji.

Na przełomie sierpnia i września w Komendzie Miejskiej gościła delegacja ze straży pożarnej we Frankfurcie nad Menem. W ramach bliskiej wzajemnej współpracy pomiędzy władzami obu miast otrzymaliśmy na wyposażenie naszej Jednostki używany (ale w bardzo dobrym stanie) samochód ratownictwa technicznego na podwoziu MAN-a. Miesiąc później po pracach adaptacyjnych samochód ten został wprowadzony do podziału bojowego.

W tymże roku Jednostka wzbogaciła się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu IVECO Eurocargo GBA 2,5/16 oraz nowy samochód operacyjny marki SKODA Octawia.

W obiekcie naszej Jednostki zorganizowany został dwukrotnie kurs szeregowych pożarnictwa. Na kursach tych podstawowe wiadomości i umiejętności w zakresie profesji strażaka uzyskało 69 strażaków ze wszystkich Jednostek krakowskich.

W wrześniu przez trzy dni Jednostka nasza gościła 23 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Innsbrucka w Austrii.

Ćwiczenia w rejonie Tyńca z wykorzystaniem elastycznej zapory przeciwolejowej

Migawki z zajęć praktycznych przeprowadzanych ma kursie ratownictwa chemiczno-ekologicznego

Dar austriackich strażaków dla JRG 6: samochód ratownictwa technicznego na podwoziu MAN

ROK 2007

Z początkiem 2007roku  Komendant Miejski PSP w Krakowie Pan mł. bryg. Ryszard Gaczoł podjął decyzję o zmianie miejsca stacjonowania ciężkiego samochodu ratownictwa chemicznego z JRG-1 do JRG-6. Tym samym wdrożony został drugi etap dyslokacji grupy specjalistycznej ratownictwa chemiczno-ekologicznego w Krakowie.  Od 1 lutego główny ciężar realizacji specjalizacji spoczywa na JRG-6.  Wdrożone zostało intensywne szkolenie strażaków w celu opanowania obsługi sprzętu jaki znajduje się na wyposażeniu SCRChem. Po wejściu w życie w kwietniu 2007r. Wytycznych Komendanta Głównego określających zasady funkcjonowania ratownictwa chemiczno-ekologicznego w PSP oraz późniejszej Decyzji Komendanta Wojewódzkiego w sprawie organizacji ratownictwa chem.-eko. na terenie województwa małopolskiego określony został docelowy stan osobowy Jednostki na 78 osób tj. 75 strażaków w systemie zmianowym i 3 strażaków w systemie dziennym.  

W miesiącu czerwcu na emeryturę przeszedł zastępca dowódcy jednostki st. kpt. Leszek Markowski – człowiek który był współtwórcą jednostki od momentu jej powołania. Na jego stanowisko mianowany został kpt. Artur Nosek.

W 2007 roku bardzo poważnie powiększyła się baza sprzętowa. Przejęta  został przyczepa z lekką zaporą PZ-100 oraz powiększona została baza środka pianotwórczego, neutralizatorów, sorbentów, środków dekontaminacyjnych i sporobójczych – ilości tych środków zostały dostosowane do poziomu jaki został określony w wytycznych Komendanta Głównego dla grup chemiczno-ekologicznych. Ze środków budżetowych i pozabudżetowych doposażono Jednostkę w sprzęt burzący, sprzęt łączności radiowej, urządzenia pomiarowe i stację meteo oraz sprzęt ochrony osobistej.

Na stacji Kraków-Mydlniki doszło do wykolejenia cysterny kolejowej wiozącej do bazy PKN ORLEN w Olszanicy 60 ton oleju napędowego. To była jedna z pierwszych interwencji z ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

 

Rok 2008

Od września 2008r jednostka samodzielnie realizuje Ratownictwo Chemiczo-Ekologiczne. Decyzją Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie bryg. Andrzeja Łabuza,  JRG-6 jako Grupa Specjalistyczna Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego została wprowadzona do Małopolskiej Brygady Obwodowej oraz do Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego.

We wrześniu w Chrzanowie grupa bierze udział w trudnej akcji gaszenia i uszczelniania cysterny samochodowej z 20 tonami gazu propan-butan.

Chrzanów ul. Krakowska dnia 28-29.09.2008r. – płonie cysterna z LPG

W grudniu na wyposażenie Jednostki nowa  37 metrowa drabina mechaniczna typu „Magirus” na podwoziu IVECO. Z uwagi na wysoką zabudowę w najbliższym otoczeniu strażnicy,  była ona bardzo oczekiwana gdyż na starej SD-30 z 1973 roku widać już było oznaki wyeksploatowania. Nowa drabina została wprowadzona do służby w podziale bojowym 10 grudnia.

Rok 2009

W dniu 9 lutego 2009 r. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 w Krakowie na mocy umowy użyczenia otrzymała ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie samochód ciężki ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SCRChem) marki Renault KERAX wraz ze sprzętem.

W czerwcu w Inwałdzie grupa bierze udział w trudnej akcji przepompowywania i stawiania przewróconej cysterny samochodowej z gazem propan-butan.

Z dniem 9 września 2009 r. dotychczasowy Dowódca JRG st. kpt. Waldemar Grzesiak został mianowany na stanowisko Naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego w Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie. Od tego samego dnia dotychczasowemu Zastępcy Dowódcy JRG kpt. Arturowi Noskowi Komendant Miejski PSP w Krakowie bryg. Ryszard Gaczoł powierzył obowiązki Dowódcy JRG.

Od dnia 14 września Komendant Miejski PSP w Krakowie powierzył obowiązki Zastępcy Dowódcy JRG kpt. Arkadiuszowi Kielinowi dotychczasowemu Dowódcy Zmiany w JRG-2 w Krakowie.

Od 14 października Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie st. bryg. Andrzej Mróz wyznaczył kpt. Artura Noska na Dowódcę Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, zaś kpt. Arkadiusza Kielina na Zastępcę Dowódcy w/w Grupy.

W listopadzie w Trzemeśni grupa bierze udział w akcji przepompowywania i stawiania przewróconej cysterny samochodowej z 8-mioma tonami oleju napędowego.

Od dnia 1 grudnia 2009 r. Komendant Miejski PSP w Krakowie bryg. Ryszard Gaczoł mianował odpowiednio kpt. Artura Noska na stanowisko Dowódcy JRG, a kpt. Arkadiusza Kielina na stanowisko Zastępcy Dowódcy JRG.

Z dniem 18 grudnia 2009 r. na mocy decyzji Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie został przekazany do Komendy Powiatowej w Oświęcimiu samochód ciężki ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SCRChem) Jelcz.

Rok 2010

Od 15 marca 2010 r. na terenie koszar odbywało się Szkolenie Uzupełniające Strażaka Państwowej Straży Pożarnej (stara nazwa – kurs podoficerski). Wzięło w nim udział 32 strażaków w tym 23 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Wykładowcami na w/w szkoleniu byli wyznaczeni oficerowie z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz Dowódcy i Zastępcy Dowódców Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Krakowa. Kurs na terenie koszar JRG-6 w Krakowie trwał do 16 maja 2010 r. Podczas trwania kursu na terenie koszar został wykonany remont koszar oraz garażu, który polegał na wymalowaniu ścian wewnętrznych w obiekcie oraz sufitów.

W miesiącach maj-czerwiec oraz koniec lipca i sierpnia krakowscy strażacy borykali się z powodzią, która nawiedziła Kraków i okolice. Największa kumulacja walki strażaków, którzy m.in. byli skoszarowani, z powodzią odbywała się w maju i czerwcu.

W miesiącu na mocy Decyzji Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 w Krakowie został przeniesiony do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie przy ul. Rzemieślniczej agregat pompowy AP 8000/8.

W miesiącu październiku na wyposażenie Jednostki trafił nowy samochód. Był to ciężki gaśniczy samochód GCBA 9,5/65. Posiadał on zbiornik na wodę o pojemności 9500 l i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 900 l. Samochód zbudowany na podwoziu MAN-a. Zabudowę tego pojazdu wykonała firma z Kielc o nazwie STOLARCZYK. Samochód został uzbrojony i wprowadzony do służby w podziale bojowym 29 października 2010 r.

W miesiącu listopadzie na wyposażenie Jednostki wszedł samochód marki VW Transporter T4. Trafił on z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, gdzie służył w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym. Jest to samochód 8-mio osobowy z silnikiem benzynowym. Samochód głównie będzie służył jako mikrobus do przewozu osób. Otrzymał oznaczenie operacyjne VW Mikrobus. Po przejęciu go z KM PSP w Krakowie od razu wszedł do służby w podziale bojowym.

W związku z zagrożeniem spowodowanym przez powódź w Czarnogórze grupa strażaków (5 osób) z JRG-6 pod dowództwem oficera z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w dniach 10-19 grudnia 2010 roku w sposób czynny brała udział w pomocy przy usuwaniu skutków w/w zdarzenia. W sumie z Polski udało się 20 strażaków (oprócz dowódcy wszyscy z województwa małopolskiego), z czego 11 osób z Krakowa.

 

©  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, projekt i wykonanie: st.str.mgr Lech Bernaś