Jubileusz Dylinarnii

W tym dniu piękny XV-wieczny Dwór Czeczów położony w uroczym zakątku Dzielnicy Starego Bieżanowa pękał w szwach, bowiem właśnie 2 marca 2013 roku Dyliniarnia świętowała tam swój perłowy jubileusz. Po wielu osiągnięciach związanych kolejno z Rokiem Wolontariatu, a następnie Rokiem Korczakowskim, przyszedł czas na podsumowanie trzydziestoletniej działalności, która szybko objęła dziedziny życia społecznego dzieci i ich rodzin naszej Dzielnicy. Z tej właśnie okazji Dyliniarnia zaprosiła wszystkich na uroczystą Galę Jubileuszową.

Podczas Gali obecna w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pana Bolesława Kośmidera – Radna  Miasta Krakowa Pani Grażyna Fijałkowska odczytała list gratulacyjny skierowany do Zarządu KRD Dyliniarnia oraz wręczyła na ręce Pani Prezes Marii Pułczyńskiej medal dzielnicowy wraz z certyfikatem jego nadania. W liście tym czytamy: „W imieniu Rady Miasta Krakowa oraz własnym pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje w związku z jubileuszem 30-lecia działalności Korczakowskiej Republiki Dziecięcej Dyliniarnia. Począwszy od 1 marca 1983 roku, w poczuciu niezwykle ważnej misji, Dyliniarnia wykonuje trudną, ale bardzo istotną pracę z wielkim pożytkiem dla kolejnych generacji najmłodszych obywateli. Godnie nawiązując do idei prezentowanych przez Janusza Korczaka, Dyliniarnia stwarza dzieciom wszechstronne warunki do rozwoju, równocześnie okazując szacunek dla ich nierzadko skomplikowanych osobowości. Zamiłowanie do systematycznej pracy z ludźmi i dla ludzi jest największą zaletą wszystkich osób związanych z Dyliniarnią, która zasługuje na wyrazy najwyższego uznania”.

W imieniu Przewodniczącego Rady Dzielnicy XII Pana Zbigniewa Kożucha zabrał głos Vice-Przewodniczący Rady – Pan Rafał Buchelt, który również dziękując za codzienny trud, uwrażliwianie młodych ludzi na krzywdy i problemy innych, za budowanie atmosfery zrozumienia, szacunku i bezpieczeństwa wśród dzieci oraz za poświęcenie i twórcze działanie, odczytał i wręczył Założycielom Dyliniarni list gratulacyjny wystosowany na tę okoliczność.

KRD Dyliniarnia otrzymała również list gratulacyjny od Kierownika Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Pani prof. dr hab. Marii Szewczyk, która w swym liście mocno podkreśla, że nie sposób docenić wartości, jaką zeprezentuje Dyliniarnia w stosunku do potrzebujących i niejednokrotnie nie radzących sobie z życiem codziennym ludzi. Jestem przekonana – pisze dalej – że satysfakcja z tej pracy jest dla Założycieli Dyliniarni najwyższą nagrodą.

Spośród zaproszonych Gości wyróżniono osoby fizyczne, osoby prawne i podmioty gospodarcze współpracujące z Dyliniarnią, którym wręczone zostały jubileuszowe podziękowania i drobne upominki za wzorową postawę społeczną i wyjście naprzeciw problemom dzieci ubogich w drodze do wspólnych działań charytatywnych na polu pomocy społecznej, w tym pomocy Rodzinom w trudnej sytuacji życiowej i wyrównywania ich szans. Na uroczystości nie zabrakło także samych Podopiecznych Dyliniarni, których obecność jest potwierdzeniem ich identyfikowania się z działalnością Stowarzyszenia. Specjalne podziękowania otrzymały również dzieci z Koła Wolontaryjnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 117 im. Kongregacji Kupieckiej w Krakowie. Działająca tam od kilku lat grupa uczniów o nazwie „P – JAK POMAGAJ” jest chlubą Szkoły i Dzielnicy w działaniach na rzecz rówieśników potrzebujących wsparcia. Członkowie Koła zbierają środki czystości, czynnie udzielają się w Świątecznych Zbiórkach Żywności organizowanych na terenie hipermarketu TESCO oraz biorą udział w akcji pod patronatem Dyliniarni „Tramwajem po Uśmiech Dziecka”, z której dochód przeznaczany jest na zabiegi medyczne dla dzieci z rodzin ubogich. Dzieci z Koła także skierowały swoje podziękowania do Pani Koordynator ds. Wolontariatu Marii Pułczyńskiej. Szkołę Podstawową nr 117 w Krakowie reprezentowała na spotkaniu Pani Dyrektor Zofia Legutko. Warto również nadmienić, że w ramach organizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie konkursu „Barwy Wolontariatu” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ostatniej edycji wręczono uczestnikom Koła Wolontaryjnego „P – JAK POMAGAJ” wyróżnienie za prace wolontaryjną w Dyliniarni.

Dużym zaskoczeniem dla samych Prezesów Dyliniarni, którzy nie ukrywali wzruszenia, było wręczenie na ręce Zarządu KRD Dyliniarnia statuetki okolicznościowej ufundowanej przez samych Członków Stowarzyszenia KRD Dyliniarnia. Miało to również wydźwięk jedności i solidarności wewnątrz samej Organizacji, w której jak widać Członkowie i Wolontariusze cenią swoich Przełożonych. Jest to niezwykle ważny aspekt strategiczny, jeśli Organizacja ma działać spójnie i jednomyślnie w obranych przez siebie kierunkach.

Punktem kulminacyjnym uroczystej Gali w Dworze Czeczów było nadanie tytułu Malarza Dziecięcych Pragnień Panu Dawidowi Bachorskiemu – właścicielowi Zakładu Fryzjerskiego Selective Professional, który został odznaczony „za konkretne wsparcie na rzecz dzieci potrzebujących pomocy i ich Rodzin, za zrozumienie i ogromną wrażliwość na potrzeby innych oraz za wytrwałe służenie swoim talentem i umiejętnościami tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej”. Pan Dawid Bachorski swój Salon fryzjerski prowadzi od kilku lat na osiedlu Nowy Prokocim przy ul. Teligi 24. Swoim czarującym uśmiechem i życzliwością zaskarbia sobie rzeszę wdzięcznych klientów, którzy zawsze zadowoleni z profesjonalnej obsługi, chętnie wracają, aby utrzymać wypróbowaną wcześniej stylizację. Pana Dawida uwielbiają również dzieci, które przy nim czują się zawsze bezpiecznie. To właśnie one głosowały na Pana Dawida w nominacji do tytułu Malarza Dziecięcych Pragnień. Tytuł ten został ustanowiony w roku 2000 i jest przyznawany przez Korczakowską Republikę Dziecięcą Dyliniarnia organizacjom bądź osobom fizycznym, które swoją postawą poprzez bezinteresowne wsparcie, pomoc oraz serdeczne nastawienie do ludzi, zaskarbiły sobie przyjaźń i sympatię dzieci, a przez to wzbogaciły dziecięcy świat barwami swej miłości, hojności i zrozumienia. Osoba wyróżniona otrzymuje specjalny dyplom oraz pamiątkową statuetkę.

Podczas uroczystości można było usłyszeć rozmaite utwory muzyczne: w wykonaniu Marty Polańskiej i Marka Polańskiego, Kingi Ciulemby, Piotra Piwowońskiego, Ilony Narczyńskiej oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Skawy, która swoją potęgą brzmienia podkreśliła słuszną rangę wydarzenia na miarę naszej Dzielnicy.

W drugiej części spotkania Organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek przy suto zastawionym szwedzkim stole. Była to również okazja do luźnych rozmów, wymiany poglądów i zawarcia nowych znajomości. A najważniejszym jest fakt byśmy umieli jednoczyć się czyniąc dobro na rzecz innych.

                                                                                                    Janusz  Zadwórny