Minęło 55 lat…

W listopadzie XV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie świętowało Jubileusz 55 – lecia.

W uroczystościach obok społeczności szkolnej wzięli udział zaproszeni goście i absolwenci liceum. Na program jubileuszu złożyły się: część oficjalna wraz  ze ślubowaniem klas pierwszych, część artystyczna i spotkania absolwentów na terenie szkoły. Liceum gościło też artystów Piwnicy pod Baranami. Krakowska artystka Tamara Kalinowska wystąpiła ze śpiewogrą poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Ta wielka  uczona i wielka kobieta  jest patronką  szkoły. Jej wspomnienie miało miejsce na tle pięknej scenografii przygotowanej przez uczniów pod opieką byłej nauczycielki „Piętnastki” Ireny Załuskiej.

55 lat 15 LOJubileusz był okazją do wspomnień, refleksji i podsumowań.  Maciej Trzciński – dyrektor liceum – w swym przemówieniu podkreślił, iż szkoła ma  swoją historię, tożsamość  i piękną tradycję. Wrosła w środowisko krakowskich dzielnic, przede wszystkim:  Prokocimia, Bieżanowa, Piasków Wielkich, Woli Duchackiej, Płaszowa, Kurdwanowa. Jej mury  opuściło już kilka pokoleń wychowanków, w sumie niemal 12 500 absolwentów.  Są wśród nich: działacze społeczni i polityczni, lekarze, prawnicy, nauczyciele, aktorzy, artyści, wybitni sportowcy. Bogaty dorobek liceum to zasługa wszystkich, którzy przez lata pracowali na jego wizerunek.

Z okazji jubileuszu szkoła otrzymała kilka listów gratulacyjnych. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, iż  wielkim bogactwem „Piętnastki” są jej znakomici absolwenci, ponad półwiekowa tradycja, dbanie o ciągły rozwój oraz unikatowy charakter. Małopolski Kurator Oświaty  Aleksander Palczewski gratulując jubileuszu, jednocześnie życzył, by XV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w dalszym ciągu służyło mieszkańcom Krakowa, zapewniało uczniom życzliwą atmosferę oraz wysoki poziom kształcenia i wychowania. Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch dziękując za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, poświęcenie i twórcze działanie, życzył szkole wielu sukcesów w dalszej działalności.

Spośród zaproszonych gości głos zabrało kilka osób. Grażyna Domańska – przewodnicząca Rady Rodziców w XV LO złożyła gratulacje i najlepsze życzenia dla Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i uczniów.  Teresa Starmach – radna Województwa Małopolskiego z sentymentem wspominała lata pracy w „Piętnastce”. Za jeden z największych atutów  szkoły uznała jej wyjątkowo dobrą i przyjazną atmosferę. W podziękowaniu za rozwój edukacji w Małopolsce przekazała  na ręce Dyrekcji liceum brązowy medal zasługi od samorządu Województwa Małopolskiego. Krystyna Rafa – dyrektor szkoły w latach 1970 –1982 mówiła o wielkiej odpowiedzialności nauczycieli za kształtowanie młodych pokoleń. Przywołała  też kilka anegdot z życia pokoju nauczycielskiego. Wspomniała siebie jako  dyrektora, który tuż po dzwonku, brzęcząc pękiem kluczy,  dyscyplinował nauczycieli do punktualnego wychodzenia na lekcje.

Grażyna Szerszeń – dyrektor liceum w latach  1992 – 2007 przypomniała  największe osiągnięcia szkoły. Mówiła m.in. o jej otwarciu się na Europę Zachodnią i licznych wymianach młodzieży z zagranicą. Wspominała: bywało, że jednego dnia na szkolnym korytarzu mijały się trzy różne wycieczki zagraniczne. Pani Dyrektor opowiadała też o maratonach maturalnych, czyli wytężonej pracy uczniów i nauczycieli po wprowadzeniu w polskiej szkole zewnętrznych egzaminów, które były i są jednocześnie egzaminami na studia wyższe. W czasie programu jubileuszowego głos zabrał też Tomasz Guzik – radny XII dzielnicy, prezes Fundacji „Wygrajmy siebie” i wreszcie absolwent „Piętnastki”. Wspominał współpracę uczniów szkoły z Fundacją i radą dzielnicy w organizacji takich akcji jak: „Bitwa na talenty”, „Bieg po zdrowie”  czy koncertów „Zdrowe Granie” i „Wygrajmy Siebie”.

Jubileuszowy program na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej prowadzili bez tremy uczniowie liceum: Sabina Basta (3A) i Grzegorz Zadębski (2D). Zapowiadali oni wystąpienia gości i występy artystyczne, mówili też o największych osiągnięciach szkoły.  Jej historię pokazano w profesjonalnej prezentacji multimedialnej stworzonej pod kierunkiem Marka Brzeskiego, nauczyciela „Piętnastki”, na zajęciach szkolnego koła filmowego.  Obok tego wspominano jedną z piękniejszych tradycji liceum – Szkolny Festiwal Artystyczny, istniejący nieprzerwanie od 25 lat. Na „jubileuszowej scenie” pojawili się niektórzy ubiegłoroczni laureaci festiwalu.  Duże brawa zebrali: Weronika Balon (wokal, 2E)  i Damian Bielski (gitara, 2E) za świetne wykonanie przeboju Wild love. Podobał się też taniec współczesny (jazz) w wykonaniu Joli Skrzat (3D).

Jubileusz był okazją do spotkań absolwentów i emerytowanych nauczycieli na terenie szkoły. Przychodzili oni do późnego wieczora:  rozmawiali ze sobą, wspominali szkolne lata  i przyjaźnie, zwiedzali sale lekcyjne, oglądali filmy i prezentacje multimedialne poświęcone historii liceum. Byli wśród nich absolwenci z  rocznika, który zdał pierwszy egzamin dojrzałości w szkole – w roku 1962. Największa grupa odwiedzających szkołę  skupiła się wokół Tadeusza Oratowskiego – jednego z najbardziej aktywnych i pomysłowych członków Stowarzyszenia Absolwentów XV Liceum Ogólnokształcącego. W tej grupie czyniono już plany i nawet przygotowania na kolejny jubileusz… Wielka to satysfakcja dla szkoły, bo najlepsze świadectwo wystawiają jej właśnie pamiętający i powracający przy różnych okazjach absolwenci.

Izabela Pawełek, Dominika Golec