III Zima młodych artystów 2014

Sobota, 8 lutego 2014 r., ferie zimowe dla krakowskich uczniów i nauczycieli niemal w samym szczycie, więc większość z nich w sobotni poranek nudzi się w swoich domach, lub “zalogowany” przemierza wirtualny świat… Na szczęście “większość” to nie wszyscy, na szczęście wśród mniejszości znaleźli się ci, którzy z zapałem realizowali przedsięwzięcie, którego pomysłodawczynią jest niezwykła, pełna pasji i uzdolnień nauczycielka biologii, jednocześnie Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Dzielnicy XII Pani Barbara Leśniak, a koordynatorem od strony organizacyjnej jest zaangażowana w działania artystyczne na terenie Nowego i Starego Bieżanowa – muzyk i nauczyciel Luiza Bernatowicz.

Trzy lata temu Pani Barbara Leśniak zaproponowała Radzie Dzielnicy XII objęcie patronatem projektu skierowanego do młodzieży. Pomysł polegał na zebraniu grupy uzdolnionych dzieci, doskonaleniu ich umiejętności aktorskich, wokalnych i tanecznych. Pozornie proste, wręcz oczywiste działanie. Jego realizacja w rzeczywistości byłaby niemożliwa, gdyby wśród Radnych nie było ludzi równie zaangażowanych, myślących perspektywicznie i otwartych na nietypowe rozwiązania. Dumą napełnia nas świadomość, że zarówno Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch, jego Zastępca Rafał Buchelt, Radni: Tomasz Guzik, Kinga Witkowska, Jarosław Chodorowski, jak i pozostali , poparli inicjatywę zauważając w projekcie doskonałą alternatywę dla dzieci i młodzieży na aktywne, twórcze i rozwijające ich zdolności i umiejętności spędzenie wolnego czasu.

Rada Dzielnicy XII na organizatora wyznaczyła Dom Kultury Podgórze, a koordynatorem całego projektu jest Luiza Bernatowicz. Wsparcie Rady Dzielnicy XII jest kluczowe gdyż dofinansowuje ona udział dzieci w warsztatach począwszy od I edycji Zimy Młodych Artystów. Najlepszym świadectwem jakości pracy jest stale rosnąca liczba uczestników – III Zima Młodych Artystów objęła swoim zasięgiem 45 uczestników i sięgnęła poza granice Dzielnicy XII . Tegoroczne warsztaty rozpoczęły się realnie 18 stycznia, kiedy to w Gimnazjum nr 29 odbył się casting uczestników. Casting poprzedzający każde warsztaty ma na celu wyłonienie najlepszych talentów w dziedzinie śpiewu, tańca, teatru, co pozwala utrzymać wysoki poziom samych warsztatów jak i koncertu finałowego.

Podczas sobotniego spotkania swoje zdolności artystyczne zaprezentowało ponad 30 kandydatów. Spośród nich jury wybrało tych, którzy dołączyli do grupy pozostałej z warsztatów I Lata Młodych Artystów. Powstała w efekcie 45 osobowa grupa, a instruktorzy rozpoczęli intensywną pracę nad przygotowaniem materiału merytorycznego do pracy podczas warsztatów. Kiedy artyści pojawili się w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, które stało się dla nich miejscem tygodniowej pracy, przywitani zostali przez organizatorów i instruktorów: Barbarę Leśniak, Luizę Bernatowicz, Sebastiana Bernatowicza, Marię Madejską, Anetę Polczyk, Ewę Kopyść i Alinę Radziwanowską. Podczas pierwszego spotkania przedstawiony im został gotowy scenariusz napisany przez Marię Madejską i Zdzisława Zabierzowskiego, do którego tekstów powstały zupełnie nowe, stworzone przez Barbarę Leśniak piosenki. Aranżacją piosenek i utworów wykorzystanych w spektaklu zajął się Sebastian Bernatowicz – pianista, aranżer i kompozytor.

Rozpoczęła się siedmiodniowa, trudna ale niezwykle satysfakcjonująca praca. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: wokalną, teatralną i taneczną i już pierwszego dnia pracowali bardzo intensywnie 8 godzin dziennie, z krótką przerwą obiadową. Młodzi wokaliści poznali nie tylko techniki pracy nad głosem, ale pod kierunkiem Sebastiana Bernatowicza dowiedzieli się, na czym polega praca nad zupełnie nowym, autorskim tekstem muzycznym. Panie: Barbara Leśniak, Luiza Bernatowicz i Alina Radziwanowska stały na straży dykcji i emisji głosu. Grupa wokalna miała możliwość zarejestrowania przygotowanych przez siebie piosenek w profesjonalnym studio nagraniowym Pana Adama Drzewieckiego. Grupa młodych aktorów, pod kierunkiem Marii Madejskiej i Anety Polczyk codziennie nie tylko poznawała tajniki warsztatowe, ale pokonując własne ograniczenia kształciła autoprezentację i prezentację przyjętych postaci, nabywając umiejętności wykorzystywania własnych atutów i zamieniania “niedoskonałości” w zalety. Pani Ewa Kopyść stale czuwała, nie tylko nad doskonaleniem “synchronów”, odpowiedniego ruchu, rozciągnięcia tancerzy, ale była instruktorem scalającym zespół; na jej barkach spoczęła bowiem odpowiedzialność za działania integracyjne grupy. Z obu zadań wywiązała się zresztą rewelacyjnie. Działania instruktorów wspierali niezwykli goście. Wśród nich pojawiły się m.in. Aleksandra Pieczara  -uczestniczka The Voice of Poland I i II edycji, Beata Paluch-Zarycka – aktorka sceny krakowskiej, Klaudia Gawor -p zwyciężczyni X Factor, która w roku 2012 była jedną z uczestniczek I Zimy Młodych Artystów. Stale obecny był z nimi Pan Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch. Wszyscy, tak uczestnicy, jak i instruktorzy pracowali z pełnym zaangażowaniem – co dzień (włączając niedzielę) rozpoczynali pracę o godzinie 9, a kończyli o godzinie 16. Kiedy opuszczali przyjazne sale Centrum Sztuki Solvay wyglądali na bardzo zmęczonych, ale następnego dnia rano zjawiali się punktualnie, gotowi do kolejnych powtórzeń, ćwiczeń emisyjnych, warsztatowych, rozśpiewek, itp. W salach Centrum stopniowo pojawiało się coraz więcej kostiumów, elementów scenografii, nad którą czuwały Panie Luiza Bernatowicz i Barbara Leśniak.

Nadszedł dzień Koncertu Finałowego: 8 lutego 2014 roku. W Centrum już od godziny 7:30 instruktorzy dopinali spektakl: scenografia, kostiumy, światła, nagłośnienie koordynował Pan Rafał Janc, wszystko musiało zostać dopięte na ostatni guzik. O godzinie 9 w komplecie pojawili się Młodzi Artyści. Fryzury, makijaże, kostiumy… Powoli scena zamieniała się w miejsce niezwykłej zimowej bajki, a młodzież przeistaczała się w jej bohaterów. Ostatnia próba i gorączkowe oczekiwanie na premierę. Widownia powoli zapełniała się życzliwymi gośćmi, wśród których nie zabrakło, ku radości i dumie, organizatorów:  Prezydenta Tadeusza Matusza, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy XII Zbigniewa Kożucha. Dzięki ich obecności Koncert Finałowy III Zimy Młodych Artystów nabrał jeszcze większej rangi i uchylił furtę na dalszy rozwój projektu, którym organizatorzy pragną objąć młodzież całego Krakowa.

Spektakl “Zimowe Cienie” rozpoczął się punktualnie o godzinie 13. Przez ponad godzinę ze sceny płynęły niezwykłe nuty, słowa, a przede wszystkim cudownie naelektryzowane emocje. Lawiny śmiechu wzbudzał sceniczny Bau Van, a Dziewczynkę z Zapałkami ochronić chciałby każdy z widzów, nie tylko Sopella, Śnieżynki, i tajemniczy MBSSK. Ostatecznie Złe Królowe: Zima i Lawina zostały pokonane a całość nadzorowały urocze Kruk i Wrona. Całości dopełniły cudownie wykonane pieśni, doskonały balet i niecodzienne efekty scenograficzne i multimedialne. Przedstawienie nagrodzone zostało nie tylko gromkimi brawami, ale również łzami wzruszenia. Organizatorzy i uczestnicy usłyszeli wiele ciepłych słów pod swoim adresem. W zamian zapowiedzieli, że, jeśli tylko będą tak wspierani jak dotychczas przez Radę Dzielnicy XII, Radę Miasta Krakowa oraz Prezydenta Miasta Krakowa, włożą maksimum wysiłku, aby projekt był kontynuowany i objął jak najszerszą rzeszę uczestników. Tymczasem zaprosili do uczestnictwa w II Lecie Młodych Artystów, które odbędzie się w lipcu w malowniczej miejscowości Podlesice koło Zawiercia. I wzorem poprzednich warsztatów, zakończony będzie kolejnym niezwykłym Koncertem Finałowym. Szczegółowe informacje dotyczące nadchodzącego Lata Młodych Artystów, a także galeria i wspomnienia minionych warsztatów znaleźć można na profilu Fecebook na stronie  Zima/Lato Młodych Artystów.

 

dsc_7921

dsc_7911