XXI Dni Bieżanowa

XXI Dni Bieżanowa są już za nami. W sobotę uroczystości srebrnej i złotej rocznicy ślubu obchodziły w Parafii Bieżanowskiej pary małżeńskie. Była nawet jedna para rocznicy diamentowej,  czyli 60 lecia. Po Mszy św. na  Jubilatów czekał poczęstunek i występy artystyczne Bieżanowskich Trubadurek. Z uwagi na cofający się front opadów, który w tym roku oszczędził Bieżanów,  niedziela zapowiadała się pogodnie. Tak się też stało – wszystkie zaplanowane imprezy estradowe, pokazy, prezentacje i zawody odbyły się.  Odnotować należy bardzo dobrą frekwencję mieszkańców Bieżanowa i przybyłych z sąsiednich osiedli gości.

Na scenie zaprezentowało się około 300 dzieci z  Przedszkoli Nr 176 i Nr 180,  Szkół Podstawowych Nr 111 i Nr 124, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Integracyjnych Nr 4, harcerze Szczepu Uroczysko,  grup baletowych Domu Kultury Dwór Czeczów i CSW Solvay oraz Katolickiej Świetlicy „Oratorium”. Bardzo podobał się występ dziecięcego góralskiego zespołu „Żeleźnica” z Pieniążkowic (nazwa od pobliskiego szczytu 912 m szlakiem od Szaflar) i śpiew młodych solistek z Bieżanowa. Swoich wiernych fanów miały Bieżanowskie Trubadurki, wywodzące się z Koła Seniorów.

Dużym powodzeniem cieszyły się wyścigi rowerowe w klasie BMX prowadzone w ciągu całego dnia przez Stowarzyszenie Kolarskie  „Pompownia 1890”. W czasie zawodów z inicjatywy Stowarzyszenia zbierano podpisy pod projektem do Budżetu Obywatelskiego 2014 o utworzenie nowych tras rowerowo-spacerowych. W czasie imprezy nie brakło dmuchańców,  karuzel,  koników  i innych dziecięcych atrakcji.

Hitem XXI Dni  Bieżanowa był występ Andrzeja Rosiewicza.  W opinii wielu widzów, o takim poziomie artystycznym wielu dziś może tylko pomarzyć. W ponad godzinnym występie usłyszeliśmy wiele przebojów oprawionych w prowadzoną z wielką swobodą dyskusją z widzami na tematy współczesne. Bawiły skecze, żarty, wspomnienia. Pomimo rewiowego charakteru spektaklu (Andrzejowi Rosiewiczowi towarzyszyły tancerki), z koncertu przebijała troska o  czasy współczesne,  o Polskę,  o wartości zasadnicze. Artysta zaśpiewał m. in. utwór „Pytasz mnie”.  Koncert został odebrany pozytywnie przez wszystkich bez wyjątku! Andrzej Rosiewicz  zapytany później  w czasie wywiadu skąd taka forma,  tyle tanecznej energii,  odpowiedział – z nieba! Dar od Boga, mam takie geny! … Kiedyś harcerz i sportowiec,  dziś estrady odrzutowiec!

Za dobrą współpracę i pomoc Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – głównego organizatora Dni – Pani Anna Leszczyńska Lenda serdecznie dziękuje: sponsorom, Parafii NNMP,  DK Podgórze,  DK Dwór Czeczów,  gospodarzowi terenu – Szkole Podstawowej Nr 124  i Radzie Dzielnicy XII. Przedstawicie Rady byli z nami podczas obchodów i  wraz z przewodniczącym Rady Panem Zbigniewem Kożuchem namawiali uczestników Dni do współtworzenia Budżetu Obywatelskiego w Dzielnicy. Od Pani Barbary Leśniak i  Pana Tomasza Guzika otrzymaliśmy upominki w postaci płyt CD.  Dziękujemy! Zapowiedzi estradowe i  dialog z uczestnikami imprezy prowadził wspaniale,  nie po raz pierwszy, konferansjer Pan Mariusz Kuś.

 Stanisław Kumon