„Wszyscy zajmujemy jakieś miejsce w czasie…”

Marcel Proust pisał, że przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy – oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami.
Jubileusz 35-lecia skłania do podróży w czasie, dokonania retrospekcji, przywołuje wspomnienia, wywołuje przeszłość i zadumę nad przebytą drogą. To wydarzenie, które stwarza okazję by ocenić dorobek wszystkich, którzy kreowali wizerunek Szkoły Podstawowej nr 24, noszącej od 10 lat imię Krakowskiej Straży Pożarnej. Jak zmieniała się nasza szkoła, jakich mamy absolwentów…

Jest wrzesień 1979 roku, słychać dźwięk dzwonka wzywającego na lekcje. Między nim, a chwilą obecną jest cała przeszłość. W ciągu 35 lat czas zmienił to miejsce nadając mu kształt zgodny z jego duchem. Reforma edukacji oraz remonty sprawiły, że szkoła przeszła prawdziwą metamorfozę. Staliśmy się placówką bardzo nowoczesną, z wyposażeniem na miarę XXI wieku i na miarę naszych możliwości.

Uroczystość jubileuszową, którą rozpoczął Hejnał Mariacki grany przez strażaka hejnalistę i piękny polonez w wykonaniu uczniów klasy drugiej, zaszczycili swoją obecnością znamienici goście. Obecny był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodnicząca Komisji Edukacji Marta Patena, Radna Miasta Krakowa i Dzielnicy XII Grażyna Fijałkowska, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczoł oraz były komendant st bryg. w stanie spoczynku Antoni Nawrot, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego st. kpt. Arkadiusz Kielin, Dowódcy JRG nr 6 st. kpt. Artur Nosek oraz st. kpt. Damian Woszczyna, Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch oraz radni Grzegorz Kmita, Mieczysław Lasota, Barbara Leśniak, proboszcz Parafii Najświętszej Rodziny ks. Mirosław Dziedzic, Maria Narkiewicz z delegacją Polskiej Szkoły Średniej w Wilnie na czele z jej dyrektorem Reginą Lewicką, przyjaciel szkoły Leszek Mazan, dyrektorzy Maria Czekaj, Małgorzata Fyda, Wiesław Kiełbasa.

Były przemówienia okolicznościowe, życzenia, kwiaty, tort „urodzinowy” i masa wzruszeń. Była prezentacja multimedialna ukazująca historię naszej szkoły. Pani Dyrektor Marta Pszczoła złożyła gorące podziękowania za pracę dyrektorom, nauczycielom, rodzicom uczniów i wszystkim, którzy nie szczędzili sił by szkoła właściwie funkcjonowała. Szczególne podziękowania skierowała do przedstawicieli instytucji, będącej naszym patronem – Krakowskiej Straży Pożarnej oraz do naszego „ojca chrzestnego” – Antoniego Nawrota, który tego dnia z rąk Przewodniczącego Rady Dzielnicy XII Zbigniewa Kożucha otrzymał Medal XX-lecia Dzielnic Miasta Krakowa.

W części artystycznej podziwialiśmy najmłodszych uczniów w programie „Straż Pożarna” uczniów klasy VI ze wspaniałym spektaklem, który był pewnego rodzaju podróżą w czasie. Od roku 1979, czyli od czasu powstania placówki, do współczesności. Duże wrażenie wywarł również „Taniec ognia”.

W holu szkoły przygotowano wystawę prac plastycznych najmłodszych uczniów oraz można było zobaczyć specjalistyczne ubrania strażaków. Przed szkołą najmłodsi uczniowie brali udział w zajęciach „Miasteczka Pożarniczego”, oglądali wozy strażackie oraz wozy udostępnione przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Wielką niespodziankę przygotowali dla nas strażacy z JRG nr 6 – był to specjalny pokaz akcji ratowniczej.

Mamy nadzieję, że Święto Szkoły pozostanie, jako piękne wspomnienie w pamięci wszystkich obecnych na tej uroczystości.

Jadwiga Kmita