Święto Lotników z Prokocimia 2023

21 maja 2023r. w niedzielę odbyły się uroczystości Święta Lotników z Prokocimia. Mała podkrakowska wieś w latach trzydziestych ubiegłego wieku mogła poszczycić się wyjątkowo liczną grupą młodzieży, która zaciągnęła się do lotnictwa wojskowego. 27 chłopców z Prokocimia brało udział w zmaganiach lotniczych na frontach II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji lotników walczących podczas II wojny światowej oraz tych, którzy zginęli w katastrofie pod Mirosławcem, której przewodniczył Ojciec Beniamin Kuczała OSA – Prowincjał Polskiej Prowincji zakonu św. Augustyna.

W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Rady Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy XII, lotnicy 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, delegacje: Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, prokocimskich szkół ze sztandarami, szkoły podstawowej nr 4 z Wieliczki – Krzyszkowic oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Lotników z Prokocimia, gdzie po mowach okolicznościowych i modlitwie za lotników złożono wieńce i kwiaty. Po uroczystości odbyło się spotkanie przy kawie i ciasteczkach w salce Świętego Augustyna – siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia.