Twórczo, barwnie, barokowo…

Gimnazjum 33 na Rżące realizuje od roku projekt Comenius zatytułowany “Barok – nasze wspólne europejskie dziedzictwo”. W projekcie bierze jeszcze udział 8 szkół z różnych krajów. W drugim tygodniu października zjechało się do Krakowa prawie 50 osób, by przez kilka dni wspólnie się bawić i uczyć.

Uczniowie z zagranicy goszczący w polskich rodzinach mieli okazję poznać naszą kuchnię, obyczaje, spędzić wspólnie wolny czas i przekonać się, że do nawiązania przyjaźni nie jest konieczna perfekcyjna znajomość języka angielskiego. Z drugiej strony jednak, wszyscy przekonali się o tym, jak cenną rzeczą jest umiejętność posługiwania się tym językiem.

Podczas spotkań w szkole uczniowie prezentowali swoje kraje i miasta, grali w grę edukacyjną, tańczyli poloneza i taniec integracyjny. Podczas gry miejskiej goście i gospodarze wspólnie odkrywali tajemnice barokowego Krakowa; zwiedzali również Wawel i Katedrę.

Kulminacyjnym punktem programu były prezentacje strojów barkowych przygotowanych przez każdy zespół. Nad wspólnym widowiskiem zatytułowanym “Moda barokowa – europejska i narodowa” objął patronat honorowy Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – pan Bogusław Kośmider.  Przechodząc barwnym korowodem w sali obrad uczniowie odebrali od zgromadzonych Radnych szczere i gromkie brawa.

Na miano prawdziwego wydarzenia artystycznego zasługuje pokaz mody zorganizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Pieczołowicie przygotowane i z niezwykłą gracją zaprezentowane kostiumy oddały doskonale ducha epoki baroku a całe widowisko dostarczyło wielu wrażeń zarówno widowni, jak i uczniom prezentującym stroje.

Uczestników spotkania gościł również Dwór Czeczów, gdzie w czwartkowy wieczór uczniowie i nauczyciele świętowali zakończenie udanego spotkania.

W organizację całego spotkania zaangażowani byli nauczyciele ZSO 15 oraz rodzice uczniów. Szczególne podziękowania  należą się Panu Januszowi Zadwórnemu – Radnemu Dzielnicy XII, dzięki któremu wiele pomysłów mogło zostać zrealizowanych.