Dni Prokocimia 2017

Dni Prokocimia 2017

Niedziela – 1 października, upłynęła dla Prokocan i mieszkańców Krakowa pod znakiem Dni Prokocimia. Tegoroczne Dni Prokocimia były szczególne, bo obchodzone w roku jubileuszu 650-lecia Prokocimia.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji mieszkańców Prokocimia w Kościele Matki Bożej Dobrej Rady, którą celebrował ks. kanonik dr Zbigniew Bielas. Po nabożeństwie Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia wraz z pocztem sztandarowym udało się do Parku Jerzmanowskich, gdzie został posadzony Dąb Pamięci dla Radnej Grażyny Fijałkowskiej, która otrzymała Medal „Zasłużony dla Prokocimia”.

Od godziny 14.00 w ogrodzie fili Młodzieżowego Domu Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Na Wrzosach 57 rozpoczął się festyn. Jak przystało na tego typu imprezę, nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych i nie tylko, takich jak zjeżdżalnia w postaci dmuchanego zamku, wata cukrowa, popcorn i stragany
z wyrobami rękodzielniczymi. Ponadto swój sprzęt zaprezentowali strażacy z 6 Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krakowie i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżanowie.

Prokocimskie uroczystości nie byłyby tak „kolorowe” i atrakcyjne, gdyby nie występy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli krakowskich. Był też pokaz tańca, wykonany przez Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, jak i występ lokalnego Elvisa Presley. Na Wrzosy zawitał również tradycyjny Lajkonik.

Ciekawym i bardzo widowiskowym dopełnieniem rodzinnej niedzieli, byli „bombardierzy” – czyli grupa rekonstrukcyjna prezentująca polskie stroje szlacheckie z XVIII w. Uświetnili oni również, salwą honorową otwarcie oficjalnej części Dni Prokocimia.

O godzinie 16.30 rozpoczęła się oficjalna część imprezy, na którą oprócz licznego grona mieszkańców przybyli: zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Radni Miasta Krakowa, Radni Dzielnicy XII, Dyrekcje placówek oświatowych i przedstawicieli Stowarzyszeń. Po raz pierwszy odśpiewano również Hymn Prokocimia.

Znaczącym wydarzeniem było wręczenie Medalu „Zasłużony dla Prokocimia” dla Radnej Miasta Krakowa Pani Grażynie Fijałkowskiej. Wpierw jednak, dyrektor Przedszkola nr 49, Ewa Lelo odczytała laudację.

Nie zapomniano i o najmłodszych i jak co roku wręczono Stypendia Edukacyjne im. Jerzmanowskich dla: Gabrieli Lopez z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 im. Polskich Noblistów, Pauliny Kasprzyk z Publicznego Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki oraz dla Jakuba Piasecki, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 im. Polskich Noblistów. Przyznano również Stypendium Stowarzyszenia „Nowy Prokocim Przyjaciele, które otrzymała uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Krakowie – Gabriela Gorczyca.

Z okazji tegorocznych uroczystości zostały wręczone również pierwsze cztery Medale 650-lecia Prokocimia, które specjalnie na Jubileusz zaprojektował prof. Stefan Dousa. Otrzymali je m. in.: Pani Grażyna Fijałkowska, Pan Prezydent Jacek Majchrowski, Pan Prezydent Andrzej Kulig, Pan Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Pan Zbigniew Kożuch.

Niezapomnianym zwieńczeniem festynu, był otwarty koncert Janusza Radka, krakowskiego wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych. Występ, który rozpoczął się o godzinie 18.00, odbył się na profesjonalnej scenie, zlokalizowanej w ogrodzie Młodzieżowego Domu Kultury na Wrzosach. Z pewnością przysporzył on gościom wielu niezapomnianych chwil, podbił serca fanów artysty, rodem z Prokocimia.

Dla tych Państwa, których ominął niedzielny festyn przy Młodzieżowym Domu Kultury na Wrzosach, mamy dobrą wiadomość – to nie koniec! Organizatorzy jubileuszu mają w zanadrzu jeszcze szereg atrakcji.

Już w piątek, 6 października w fili Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Na Wrzosach odbędzie się spotkanie uczestników konkursu literackiego „Prokocim wierszem opisany” w ramach którego, będzie miała miejsce prezentacja nagrodzonych wierszy, wręczenie nagród laureatom konkursu, a także wystawa fotograficzna Macieja Hajdusianka.

W przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych pt. „Niepodległość narodziła się tu…”. Będzie to wspaniała okazja do wspólnego przeżywania jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, a także sposobność do wysłuchania pięknych pieśni patriotycznych, które na stałe wrosły w naszą tradycję narodową. Intrygująco i tajemniczo brzmi również tytuł koncertu –„Niepodległość narodziła się tu…”. To właśnie Kraków, już 31 października 1918 r. został oswobodzony, jako pierwszy po 123 latach zaborów. Miało to nie tylko znaczenie militarne, ale przede wszystkim moralne.

10 listopada odbędzie się również uroczyste nadanie nazwy „Plac 650-lecia Prokocimia”, dla dawnego rynku prokocimskiego.

Dla odmiany, aby nie było tylko artystycznie, Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia, Polska Akademia Umiejętności w Krakowie wraz z Młodzieżowym Domem Kultury im.
K. I. Gałczyńskiego, postanowili w dniach 24 do 26 listopada, zorganizować multidyscyplinarną konferencję naukową, której główną osią będzie dyskusja nad różnymi aspektami wielowiekowych dziejów Prokocimia. W jej trakcie będziemy mogli po raz pierwszy, bądź na nowo poznać Prokocim, bowiem jak to przystało na konferencję interdyscyplinarną, zakres tematyczny będzie obejmował kwestie: historyczne, kulturowe, architektoniczne i geograficzne. Nie możemy też zapomnieć, że to naukowe wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

w Krakowie, Instytutu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska Politechniki Krakowskiej, Zakonu św. Augustyna, jak również Rady Dzielnicy XII.

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów 650-lecia niegdysiejszej podkrakowskiej osady, a dziś jednej z dzielnic Krakowa, będzie prokocimskie ubieranie choinki. W czwartek 21 grudnia, będziemy nie tylko wspólnie ubierać drzewko świąteczne, ale spotkamy się również w ciepłej atmosferze podczas wigilii mieszkańców Prokocimia.

Dlatego już dzisiaj w imieniu organizatorów, dyrekcja i pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury zapraszają na kolejne wydarzenia w ramach naszego wspólnego jubileuszu. Bowiem Prokocim, to nie tylko historia, kultura i zabytki, ale to przede wszystkim jego mieszkańcy, którzy tworzą niepowtarzalny charakter Dzielnicy XII.

Na koniec chcemy podkreślić, że wszystkie wydarzenia odbywają się pod honorowym patronatem: Bogusława Kośmidera – Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Kardynała Stanisława Dziwisza i Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. Nad całością obchodów opiekę medialną objęła Telewizja Polska oddział w Krakowie.

Gabriel Szuster
Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie

Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 10 11 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 2 9 6 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 12 13 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 SONY DSC Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 Dni Prokocimia 2017 4(1)