Budżet obywatelski 2018 – wyniki głosowania

budżet obywatelski 2017 logo

Znane są wyniki głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W ramach projektów dzielnicowych zwyciężyły: rewitalizacja wraz z budową chodników i stworzeniem kina letniego w Parku Aleksandry, budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego na terenie KS Bieżanowianka, organizacja zajęć ruchowych dla mieszkańców oraz kursów pierwszej pomocy dla uczniów.

Wynuki głosowania budzet obywatelski dzielnica 12

Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!” (14 142 punktów), drugie miejsce zajęła „Tężnia solankowa” (z liczbą 8153 głosów). Na trzecim miejscu znalazł się projekt „Czyżby zapomniano o Zalewie Nowohuckim… i Nowej Hucie?” (6068 głosów). Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się odpowiednio „Bezpieczny ratownik – Bezpieczny Krakowianin” oraz „Kąpielisko nad Bagrami Wielkimi – plaża i toalety” (oba powyżej 5000 głosów). Na listę do realizacji wejdą jeszcze „Łączymy Parki Krakowa”, „Ekologicznie przeciw komarom!” oraz „Biblioteka Gier Planszowych”.

Lista projektów ogólnomiejskich [pdf]

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego Krakowa na 2018 rok ostateczne listy zadań do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 31 lipca – po podpisaniu zarządzenia przez prezydenta Krakowa oraz po podjęciu uchwał przez wszystkie rady dzielnic.

W dzielnicach preferencje mieszkańców układały się różnie – najczęściej wybierane były zieleń, sport, zdrowie i kultura. W 12 dzielnicach mieszkańcy wybrali do realizacji dobrze znany już projekt „Mali Ratownicy”, ale uwidoczniły się także nowe tendencje. Wielu krakowianom spodobał się pomysł wspólnego oglądania filmów w plenerze, po który coraz częściej sięgają różne instytucje (np. muzea organizują takie pokazy na swoich tarasach), i zapragnęli mieć takie imprezy także u siebie – w przyszłym roku zorganizują je 4 dzielnice. Co ciekawe, jedyną dzielnicą, w której zrealizowane zostaną wszystkie dopuszczone do głosowania projekty, a było ich 7, jest dzielnica II Grzegórzki – wszystkie zadania zmieściły się w limicie finansowym ustalonym przez tę dzielnicę. Wśród nich jest m.in. 2. edycja projektu „Milonga na Mogilskim”.

Lista projektów dzielnicowych [pdf]

Statystyki głosowania w 2018 r.:

  • głosy ogółem: 34 641,
  • głosy ważne: 32 958 (elektroniczne: 22 446, papierowe: 10 512),
  • głosy nieważne: 1683 (elektroniczne: 17, papierowe: 1666).

Dane porównawcze za lata 2014–2018:

Dane porównawcze

krakow.pl